mgr Laura Mętel
27 Czerw

Czy detoks organizmu na sens ?

Diety tego typu są delikatnie mówiąc – kontrowersyjne. Organizm człowieka posiada złożony system detoksykujący, który powinien spełniać swoje zadanie, jeżeli odpowiednio o niego dbamy. Detoks w naszym ciele jest sprawnie przeprowadzany w każdej sekundzie przez enzymy znajdujące się w wątrobie, komórkach jelita, nerkach i płucach. Wątroba zajmuje się unieszkodliwieniem ,, ewentualnych” toksyn, natomiast jelita kolonizują bakterie, które ,,detoksykują” zbędne produkty przemiany materii. Żadne badania nie wykazały, że diety oczyszczające sprawniej usuwają niebezpieczne toksyny niż jelita, układ immunologiczny czy inne organy. Niektórzy naukowcy twierdzą jednak, że naturalny system detoksykujący nie u wszystkich działa tak, jak powinien.

 

Istnieje mnóstwo diet oczyszczających, na które można natknąć się wszędzie- od aptek po sklepy internetowe. Wiele z nich jest bardzo restrykcyjnych. Poszczenie i oczyszczający reżim dietetyczny pozbawiają organizm niezbędnych substancji odżywczych, powodując zakłóceniu pracy ważnych organów i gruczołów, zachwianiem równowagi elektrolitowej, odwodnić organizm czy podnieść poziom kortyzolu, który z kolei może prowadzić do zwiększenia apetytu. Drastyczne ograniczenie białka, może spowolnić metabolizm i spowodować WIĘKSZĄ SKŁONNOŚĆ DO TYCIA! A potrzebujemy przecież protein do tworzenia enzymów odtruwających, aby mogły prawidłowo wykonywać swoją pracę. W efekcie, zamiast utraty masy ciała, po zakończeniu głodówki pojawi się efekt jo-jo.

Z całą pewnością detoks nie jest skutecznym narzędziem w walce z nadwagą, ponieważ na kilogramy, które tracimy podczas oczyszczania, składają się wyłącznie zapasy glikogenu, woda i zawartość z jelit, czyli to wszystko, co łatwo jest odzyskać po zakończeniu diety....

Często też słyszymy, że oczyszczanie organizmu powinniśmy zacząć od jelit oraz regularnie je oczyszczać. Prawda jest taka, że wystarczy zafundować naszemu ciału: odpowiednią dawkę ruchu (leniwy styl życia doprowadza do leniwych jelit i układu odpornościowego), wystarczającą ilość płynów (niedobór płynów to częsty powód zaparć), dostarczyć wraz z pożywieniem prebiotyków, które karmią nasze pożyteczne bakterie jelitowe. Ponadto osoby z nieprawidłowo funkcjonującym układem pokarmowym np. z przewlekłymi zaparciami ryzykują podczas detoksu, że uwolnione z tkanki tłuszczowej szkodliwe związki chemiczne nie zostaną wydalone, tylko trafią z powrotem do krwiobiegu, a w konsekwencji - tam, gdzie są w stanie wyrządzić duże szkody, np. do mózgu. Wszystkie toksyny kumulują się w tkance tłuszczowej i dopóki się jej nie pozbędziemy wszystkie ,, paskudztwa” będą w niej siedzieć.

Pamiętajmy! Odpowiednia dieta bogata w warzywa, owoce i białko, potrafi ograniczyć szkodliwość toksyn, które trafiają do naszego ciała z powietrzem i jedzeniem. Najkorzystniejsze działanie wykazują m.in.: zielonolistne warzywa, tłuste ryby, cytrusy, czosnek, warzywa kapustne, maliny, zielona herbata, imbir, kurkuma, rozmaryn, borówki, jagody, granat. Wszystkie te produkty pobudzają enzymy odtruwające nasze ciało. Na pewno takiego efektu nie osiągniemy jedząc codziennie kiełbasę i chleb 

Twój komentarz




POKAŻ